Jméno:
Heslo:

Sleva za umístění dítěte v mateřské škole

Podle zákona č. 586/1992Sb., o dani z příjmu, (§ 35 ba odst. 1 písm. g) může daňový poplatník (zákonný zástupce dítěte) uplatnit i slevu za umístění dítěte v mateřské škole (úplata za předškolní vzdělávání).
Výše slevy a její uplatnění je popsáno v § 35 bb. Pokud bude dítě umístěno v mateřské škole a poplatník za toto umístění uhradí nějakou částku, bude možné si ji uplatnit jako slevu na dani. Tato sleva na dani může činit na jedno dítě maximální částku ve výši minimální mzdy platné k 1. 1. Oproti roku 2018 se navyšuje na 13 350 Kč.
Tuto slevu za umístění dítěte si může uplatnit pouze jeden z poplatníků.

Vážení rodiče!
   Potvrzení pro Vás máme připraveno. Můžete si ho vyzvednout ve svých školkách!

Jak nejlépe krmit ptáčky na krmítku?

Mnoho ptáků nás již opustilo a odletělo do teplých krajin. Někteří ale statečně zůstávají po celou zimu. Snášejí sníh i mráz, v noci spí schouleni k sobě a vzájemně se zahřívají. Při nedostatku potravy ale strádají. Stahují se do parků a zahrad, kde hledají naši pomoc.

Autor - Jana Bucharová – převzato z internetu

Pokud je zima tuhá a dlouhá, strádají u nás přezimující ptáci nedostatkem potravy a mnozí mohou i uhynout. Hmyz se schoval do škvír a pod zem. Na řadu přicházejí semínka a drobné plody, ale naše krajina často není dostatečně pestrá, smrkové monokultury a rozlehlá pole hojnost potravy neskýtají.

Krmítka pro ptáky jsou dnes naštěstí běžnou součástí zahrad i okenních parapetů v bytech, někdy dokonce i obecných parků. Přinášejí pomoc ptákům a radost nám, lidem, když můžeme čiperné opeřence pozorovat. Zásadní je ale krmit ptáky správně, jinak jim může přikrmování spíše uškodit, nežli pomoci. A také krmítko vhodně umístit – aby bylo bezpečné, ptáci na něm nebyli nijak rušeni, ale zároveň si můžete dopřát i dobrý výhled, který vás každý zimní den potěší.

Střecha a vhodné místo je základ

Krmítko musí stát či viset nejméně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 m od nejbližšího stromu, aby na ně nedoskočila kočka!
Krmítko by mělo být dostatečně prostorné, aby se mohlo krmit více ptáků najednou a vešly se do něj i větší druhy.
Nejoblíbenějším materiálem krmítek zůstává dřevo a je příjemné i pro ptáky, kterým se na něm nekloužou pařátky.
Střecha musí potravu dokonale chránit před vlhkem, proto by měla dno přesahovat. Dno je potřeba opatřit ohrádkou, aby potrava zbytečně nevypadávala ven. Kromě zbytečných ztrát semen jsou ptáci, sbírající zbylá semena na zemi, potenciální kořistí kočky či dalších šelmiček.

Čím krmit?

• Ptákům můžete předkládat jakákoliv semena: slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko i řepku. Zvláště tučná slunečnicová semena jsou spolehlivým zdrojem energie.

• Uvítají drcená jádra vlašských a lískových ořechů.

• Pro zpestření můžete přidat i ovesné vločky, maličké kousky syrového masa, strouhanou mrkev, a samozřejmě přírodní, neslané a neškvařené sádlo nebo lůj.

Z loje můžete vyrobit i vlastní směs, pokud jej opatrně rozehřejete a smícháte se semínky:

• Směs lze nalít do skořápky kokosového ořechu či do menšího květináče.

• Můžete v ní namočit i suché borové či smrkové šišky. Ptáčkům se po nich velmi dobře šplhá, když dobroty s požitkem vyjídají.

• Při rozvěšování opět dbejte na bezpečnost, a také na to, aby sluneční paprsky na příliš osluněném místě směs nerozpustily.

V obchodech lze zakoupit přímo speciální míchané směsi pro zimní krmení ptáků, sypké či v podobě praktických lojových koulí, které lze zavěsit i jinam, nežli do krmítka. Ale opět pozor na kočky či kuny! Pokud je zavěšujete na větve, volte tenké koncové, které kočku neunesou, a jsou zároveň dostatečně vysoko.

Na co koho nalákáte?

• Olejnatá semena, jako je slunečnice, lůj a tukové směsi milují sýkory - koňadra, modřinka, babka, uhelníček, parukářka i mlynařík, a také brhlík, šoupálek a strakapoud.

• Semena plevelů a obilovin svědčí zrnožravým pěnkavám, zvonkům, strnadům, dlaskům, vrabcům a kosům.

• Plody nejrůznějších bobulovin i na kousky nakrájená jablka velmi ocení kosi a drozdi kvíčaly.

Co nesmí přijít na krmítko!

Nevhodnou potravou můžete ptákům přivodit vážné zažívací obtíže až smrt! Proto je nikdy nekrmte:
• kuchyňským odpadem
• těstovinami
• slanými kořeněnými a uzenými potravinami
• jakoukoli zkaženou a nekvalitní potravou.

Obyčejné pečivo, suché a nastrouhané, lidé ptákům docela často předkládají. Je menším zlem, než pečivo čerstvé, ale stále je příliš slané, obsahuje i další pro ptáky nežádoucí složky. Surové obilí je pro ptáky rozhodně vhodnější!

ŠKOLÁCI ZDRAVÍ SVÉ BÝVALÉ PANÍ UČITELKY ZE ŠKOLKY

1.10.2018
"Červená Karkulka" - pohádka

"Když v pekle sněžilo"