Formy a metody

Formy a metody vzdělávací práce v MŠ

V pedagogickém procesu v mateřské škole používáme různých organizačních forem činnosti dětí, které umožňují dosáhnout žádoucího vzdělávacího výsledku. Jejich promyšlené a účelné střídání činí život dětí pestrým a dynamickým, což odpovídá jejich fyziologickým potřebám a stadiu jejich psychického rozvoje. Hlavní formou činnosti dítěte v předškolním období je hra.

Hra je specifickým projevem aktivity dítěte, ovlivňovaná prostředím, v němž dítě žije a do něhož se hrou začleňuje. Hra přispívá k harmonickému formování dítěte, umožňuje dosahovat cílů všech složek vzdělávání, je prostředkem vzdělávací práce. Je rovněž metodou vzdělávací práce. Hra odpovídá svým obsahem, formou a proměnlivostí osobností malého dítěte. Dovoluje tak učitelce včlenit různé metodické postupy
k dosažení vytýčeného cíle vzdělávání.

Učitelka ve své práci využívá všech stadií her – od her individuálních u nejmenších dětí, přes párové (kooperativní) až po hry skupinové a rovněž využívá všech druhů her. Jsou to především tvořivé hry, které si dítě vytváří samo, námětové hry, též dramatizující a konstruktivní. Učitelky pracují rovněž s hrami s pravidly, a to jsou hry pohybové a didaktické.
Děti předškolního věku mají potřebu žít v dětské společnosti. Dobře vedený dětský kolektiv působí výchovně.

V procesu vzdělávání dětí používáme různých metod – slovní, názorné a praktických činností. Výběr metody vždy závisí na didaktickém cíli.
Ke slovním metodám patří například návody, vysvětlení, popis, vyprávění, rozhovor, beseda, předčítání a další. Efektivnost těchto metod závisí na kultuře řeči učitelky a její schopností působit na děti intonací a tempem řeči. Slovní metody vhodně spojujeme s praktickou činností.
Do skupiny názorných metod patří především pozorování, předvádění, pokus, exkurze a vycházka. Názorné metody často spojujeme s metodami praktické činnosti, například experimentování. Tyto metody přinášejí navíc dětem citový prožitek, který usnadňuje učení. V této fázi pak zařazujeme rovněž učení metodou navození problémových situací.

Při vzdělávání dětí zachováváme rovněž obecné zásady – cílevědomost, jednotnost a důslednost, přiměřenost, názornost, soustavnost a posloupnost, trvalost, individuální přístup.
Pro děti předškolního věku je velmi důležité, aby byly učitelkou vedeny k určitému vzdělávacímu cíli.

Rovněž aby na ně všichni dospělí působili jednotně a shodně.

Učitelky dobře znají věkové a individuální zvláštnosti dětí a mají na zřeteli přiměřenost jak v oblasti tělesného, tak i rozumového rozvoje dětí.
Uplatňujeme také zásadu názornosti tak, aby děti poznávaly pokud možno všemi smysly, tudíž názorně.
Poznávání umožňuje učitelka dítěti posloupně a vychází od jednoduchého ke složitějšímu. Trvalost těchto poznatků u dětí zajišťuje učitelka vhodnou motivací a působením na různé smyslové orgány.

Učitelky také využívají ve vzdělávací práci kolektivu dětí, ale jsou si vědomy také nutnosti individuálního přístupu k dětem.

do mateřské školy pro školní rok 2022/2023
* do všech 3 našich mateřský škol bude v MŠ Rosenbauma 622 Kladno 3 - Dubí
12. a 13. 5. 2022 (čtvrtek, pátek).

Čtvrtek od 7:00 do 18:00 hodin, pátek od 7:00 do 17:00 hodin.
Akce v MŠ

9.září 2021 - dopoledne v 37.MŠ - DEN PRO DĚTI S KLAUNEM- představení + soutěže s odměnou -sponzoruje Rezidence Kladno s. r. o.

15.září 2021 - dopoledne v MŠ Dříň - DEN PEO DĚTI S KLAUNEM - představení + soutěže s odměnou -sponzoruje Rezidence Kladno s. r. o.

22.září 2021 - dopoledne v 8.MŠ - DEN PRO DĚTI S KLAUNEM - představení + soutěže s odměnou -sponzoruje Rezidence Kladno s. r. o.

27. října 2021 - LAMPIÓNOVÝ PRUVOD - všechny 3 školky, začátek v 18:00 u "Nové" školky v Dubí

12.listopadu 2021 - INDIÁNSKÉ PŘÍBĚHY , divadélko ONDŘEJ

3.12.2021 - Mikulášská nadílka

5.ledna 2022 - Brémští cirkusanti - aneb recyklovaná pohádka - DIVADÉLKO ŠAPITO

10.02.2022 Do první třídy bez obav - přednáška

3. března 2022 - Malenka - muzikál - DIVADÉLKO ONDŘEJ

12.04.2022 - Zachraň kamaráda - Projektový den.
Seznámení s první pomocí a situacemi ohrožujícími život. Formou hry se děti seznámí jak postupovat v daných situacích.

13.04.2022 - Zachraň kamaráda - Projektový den.

ŠKOLKA V PŘÍRODĚ - Slapy - 23.- 28.5. 2022

pro školní rok 2021/22

Vánoční prázdniny : 23.prosinec 2021 - 2.leden 2022

Pololetní prázdniny: 14.únor - 20. únor 2022