Velikonoce

Velikonoční svátky se slaví na celém světě a jejich původní význam je především církevní.

Velikonoční koledy mají už dlouholetou tradici. Původně koleda označovala píseň, kterou zpívaly děti během velkých křesťanských svátků. Dnes se tento zvyk udržuje spíše na vesnicích, kde s dětmi chodí také dospělí, navštěvují sousedy a za doprovodu veselé velikonoční říkanky koledují.

K Velikonocům patří mnoho dávných zvyků a tradic – pomlázka s mašlemi, koledy, barvení vajíček, řechtačka… Vraťte se k nim a přivítejte letošní jaro vesele a s úsměvem, alespoň doma v rodině.

100 let založení Dubí

Kdo je to Jan Amos Komenský?

J.A. Komenský byl významný český pedagog doby pobělohorské zvaný "učitel národů". Působil jako biskup protestantské církve Jednoty bratrské a kvůli své víře, které se nechtěl vzdát, musel odejít do exilu. Žil v Polsku, ve Švédsku, ve Velké Británii, v Uhrách a zemřel a pohřben byl v Nizozemí. Jeho nejznámějšími díly jsou Velká didaktika nebo Orbis Pictus. Ve výuce prosazoval názornost a tzv. školu hrou, což ovšem není "hraní si", ale výchova pomocí divadelních her, scének. Psal také filozofické spisy, např. Labyrint světa a ráj srdce.

Národnost: česká
Datum narození: 28.3.1592